A héten szabadságon vagyok és elhatároztam, hogy utána nézek milyen lehetőségek vannak ha szeretnék egy komolyabb sárkányt. Ahogy egyre jobban beleásom magam a témába (értsd: guglizom a sárkányos oldalakat :)), úgy érzem, nekem nagy szükségem van egy komolyabb sárkányra. :) Bár van bennem némi egészséges kétely, hisz még az egyzsinórosat sem sikerült igazán magasba emelnem. :) Mindenesetre érzem, hogy szeretnék komolyabban foglalkozni ezzel a hobbival, szeretnék egy olyan sárkányt, amit lehet irányítani.
Gondoltam nézzünk egy nem túl borsos árú modellt és majd később ha bejön a dolog, akkor beinvesztálok egy komolyabb darabba. A Decathlon modelljei pont jónak tűnnek 5-10 ezer Ft-os árkategóriájukkal, de a 3S Sárkányeresztő Baráti Társaság fórumának véleményeiből az derült ki számomra, hogy kezdésnek jók, de ha megtanultuk az alapokat, trükközésre csak a csövek kicserélése után és akkor is korlátozottan alkalmasak. Nehezebb velük a tanulási folyamat, nehezebben mennek a trükkök egy komolyabb darabhoz képest. A csőcserével viszont a sárkány ára rögtön megugrik. Ráadásul a fórum vélemények még a régebbi, nem click-es Decathlon sárkányokra vonatkoztak, azóta a fórumon említett modelleket nem is igen lehet már kapni. Magamban úgy foglaltam össze mindezt, hogy a Decathlon sárkányok kezdőknek, a sárkányozással ismerkedőknek ajánlatosak, további fejlődésre korlátozottan alkalmasak.
A sárkányos kollégák ráadásul mindenkit megpróbálnak meggyőzni, hogy ne egy olcsó sárkányt vegyünk, ami nem elég jól repül, nehezen irányíthatóan repül, mert a kezdeti sikertelenségek hatására elmegy a kedvünk. Azt gondoljuk mi vagyunk ügyetlenek, miközben egy jobb sárkánnyal könnyebb dolgunk lenne, jobban menne a trükktanulás. Egybehangzó véleményük, hogy ha anyagi lehetőségeink engedik, nem kell végigjárni a szamárlétrát, nem kell az olcsó sárkánytól lépésenként eljutni a komolyabb darabig, mert így az egyes sárkányok árát összeadva rosszabbul járunk (az olcsó lesz a drága). Ezeket a nézeteket teljesen magaménak tudom tenni. A "Trükksárkány iránytű" c. hiánypótló anyaguk mindezt átfogóbban elemzi, konkrét sárkányokat is ajánl.
Ez az anyag viszont a kétzsinóros trükksárkányokról ír, azonban léteznek négyzsinóros sárkányok is. A 3S oldalán inkább kétzsinóros anyagokat találtam, míg a sarkany.info -n négyzsinórosakat. A videók alapján más reptetési lehetőségek vannak és az irányításuk is más. A négyzsinórosak más árkategóriát képviselnek, így akármennyire is tetszik, úgy vélem, hogy egyelőre ennyit nem tudok áldozni erre a számomra még ismeretlen hobbira. Nem tudom még mennyi kitartásom lesz hozzá, ráadásul félnék, hogy kezdőként tönkreteszem a drága darabot.
Miközben nézelődök, látom, hogy az ügyesebbek a neten található tervrajzok alapján saját maguk varrják meg a sárkányukat. Ahogy olvasgatom, egy kétzsinóros anyagára így is 30-38 ezer Ft körül van, a népszerű négyzsinóros Revolution viszont 15-20 körül kijön. Mindehhez kell varrógép, kellő kézügyesség és szabadidő. Mivel még nem láttam közelről sárkányt :), így kétségeim vannak, hogy mennyire tudnék sárkányt építeni, ha nagyjából össze is hozom, mennyire lesz jól reptethető. Persze el lehet menni találkozókra, másokét megnézni, de ugye a türelmetlenség nagy úr. :)
Ahogy tovább olvasgatok, kiderül, hogy apró részletekben rejlik minden. A sárkányhoz felhasznált anyagok minőségétől, súlyától, kantározástól, a sárkány kialakításától nagyban függnek a reptetési tulajdonságok. A drágább modellek sok év tervezői, fejlesztői munka eredményei. Pont ezt a tapasztalatot, minőséget kell megfizetni. A tapasztalat hiányán túl varrógépem sincsen, úgyhogy a saját sárkány varrást következő lépésnek tudom elképzelni magam számára. Azért izgatja a fantáziám egy saját építésű Vortex sárkány. Szép darab és látom aki ügyes, szépen tud vele trükközni!
Nézelődök, nézelődök és úgy vélem, hogy egy kétzsinóros deltasárkány lesz a legalkalmasabb számomra a kezdéshez. Ajánlják, hogy ki lehet fogni jó állapotú használt sárkányokat is, de mivel nincs tapasztalatom mit kell nézni, mitől függ, hogy jó-e egy használt sárkány, ebbe sem vágnék bele. Ráadásul jelenleg nem is igazán látok eladó használt sárkányt. Mindenki elégedett a sajátjával és nem akarja eladni? :)
Lássuk akkor hol tudnék hozzájutni. Nézem a kezdő darabokat 10 ezer Ft alatt. Kevés véleményt találok róluk, a youtube videókon alap manővereket látok velük. Bár már ezek a lehetőségek is vonzanak, szeretnék ennél többet kihozni leendő sárkányomból, ezért megnézem a komolyabb darabokat 10-20 ezer Ft között.
Azért kíváncsiságból megnézem milyen lehetőségek vannak a 20 ezer Ft feletti tartományban. Ezeket már csak óvatosan, mert ha beleszeretek valamelyikbe, nem tudom visszafogni magam és a végén megveszem. :)
Közben dúl bennem a dilemma. A 3S "Trükksárkány iránytűben" az EOLO Over és Neox sárkányokat ajánlják, amelyek jelenleg csak külföldről beszerezhetők kb 40 ezer Ft-os kategóriában. Többeknek is van, a legjobb ár/érték arányú sárkánynak mondják. Sok ez az ár nekem. Nem biztos, hogy ennyire komolyan fogok foglalkozni, nem biztos, hogy elég ügyes leszek a trükközéshez.
Az eszem és a szívem vissza-vissza húz a 10-20 ezer Ft árketegóriához, azokat a modelleket kezdem el komolyabban nézegetni, melyikről milyen anyagot találok. Van-e róluk vélemény, milyen videók vannak fenn a youtube-on.
A papirsarkany.hu oldalra is vissza-visszanézek és az EOLO Genesis sárkányt vizsgálom. Nem egy Over vagy Neox, de EOLO. Gondolom a név kötelez. Sajnos ezt jelenleg máshol nem lehet kapni Magyarországon. Talonba teszem, mint lehetőséget.
Jelenleg az Invento-HQ Yukon sárkány a legszimpatikusabb 15 ezer Ft-os árával. A marketing szöveg meggyőző. Pont a hozzám hasonló kezdőknek készítették. Robosztus, strapabíró anyaga van (ki tudja hányszor vágom földhöz :)). A sárkány kialakítása olyan, amely segíti a kezdőket, formájából adódóan lassabb, lomhább, a a trükktanulás is elkezdhető rajta. Kapnék hozzá egy oktató CD romot is. Szimpatikus. Jók ezek a marketing dumák (én is írtam korábban :)), de ki tudja ezeket milyen helyiértéken kell kezelni?! :) Mindösszesen egy magyar sárkányost találtam, aki ír róla. Ő szintén jó kezdő sárkánynak értékeli. Rákeresek a külföldi lapok között is, hátha több véleményt találok. A GWTW kite fórumon is ajánlják, de azt mondják gyorsan ki lehet nőni, ezért jobb választás lehet a szintén erős anyagból készült Invento-HQ Jive II. Ezt már korábban is nézegettem. A "Trükksárkány iránytű" is ajánlja, igaz még az előző verziót. A számomra elfogadható lélektani határt súrolja az ára, ez már 25 ezres kategória. Nyerésre áll a sárkány. :)
Mindez két három nap olvasgatás, információ gyűjtés, dilemmázás nagyvonalú vázlata. Végül a Jive II mellett döntöttem, azon belül is az Infrared változatot választottam és megrendeltem a reflexshop.hu oldalon keresztül.
A saját döntésemben jócskán van érzelmi alap, ill. meggyőzött a marketing szöveg, valamint hátráltatott a lustaság, hogy pl a http://www.papirsarkany.hu/ oldalon vagy külföldi oldalon keresztül rendeljek.
Jó döntést hoztál.
VálaszTörlésÉn idén kipróbáltam és 20 féle trükköt tudtam vele csinálni. Kezdésnek jobb, mint egy Genesis.
köszönöm szépen a látogatást és a véleményed. örülök, hogy ezt mondod. :) a neveddel és a trükközésedet bemutató videókkal már találkoztam, remélem egyszer élőben is megismerkedünk. Szentkirályszabadjára jössz?
VálaszTörlésNagyon szívesen.
VálaszTörlésPersze, hogy jövök...
Így évek elteltével is örömmel olvastam, mint valaki, aki most próbál a sárkányozásba belekezdeni.
VálaszTörlés